סופר פוזיציה

קטגוריות מאמרים

מאמרים קשורים

סופר פוזיציה

מה זה בכלל?​

נכון שהמלה נשמעת קצת מסובך (הפעולה שעל שמה היא נקראת לא פחות).

קרה לכם פעם שממש רציתם משהו וגיליתם שזה לא אפשרי? אני מניח שזה קורה לכולם, הבעיה שבבניה לפעמים מגלים את זה קצת מאוחר מידי כשאין יותר מידי מה לעשות, או התיקון כבר אינו הגיוני מבחינה כלכלית לתמורה שנקבל אם נביא את המצב למצב שאותו אנחנו רוצים.

לדוגמא גוף תאורה שבעלת הבית חולמת לשים בדיוק בצד המיטה (בשיפוץ) ומסתבר שלא ניתן לחצוב באותו מקום כי יש עמוד, מיקום האסלה במקום שלא מאפשר שיפוע תקני לסילוק השפכים דרך צינור ביוב מרכזי של המבנה – כמובן כשקיימות חלופות, יש לשים לב שהפתרונות יהיו תקניים לא פעם אני נתקל באילתורים של בעלי מקצוע שגורמים ללקוחות סבל רב לאחר שנכנסו לדירה.

איך מתמודדים?

בפרוייקטים גדולים יש מהנדסים האחראים על הנושא הזה בלבד שמצליבים את כל תכניות המערכות יחד ומחפשים פתרונות, בבנייה פרטית זה בדרך כלל לא קורה לכן עלינו לפנות  לקבלן מנוסה היודע לצפות את הנולד ולחקור את השטח לפני תחילת העבודה, לשאול את בעלי המקצוע איך בכוונתם להעביר את התשתיות השונות וכמובן הדבר הכי חשוב הוא התוואי לראות שאין בעלי מקצוע רבים מתכוונים להעביר את התשתיות באותו התוואי מה שגורם הרבה פעמים לסיבוכים בעבודות הריצוף והטייח ובמקרים חריגים מונע התקנות של אלמנטים שונים.

חשוב לתעד את התוואי של התשתיות כדי להזהיר מתקינים חיצוניים מלפגוע בצנרת (כמו תליית ארונות וקידוח בצנרת מים שיכולה לגרום נזק גדול בסוף השיפוץ).

במהלך העבודה יש המון גורמים חיצוניים שלא קשורים לתהליך הבנייה עצמו ולכן אינם מודעים למה שקורה מתחת לטיח או לריצוף, לכן אם אותו בעל מקצוע אינו יוזם ושואל באחריותינו להזהיר אותו מתשתיות במקומות בהם הוא הולך לקדוח או לבצע כל סוג של עבודה כדי למנוע נזק.

כמו שכתבתי קודם קבלן טוב / מנהל עבודה רואים את הדברים בראיה מערכתית ולכן יודעים לשלב בין בעלי המקצוע השונים, למצוא פתרונות שיאפשרו הליך עבודה תקין מה שמביא לעמידה בלוח הזמנים וכמובן שהלקוח יוכל להרגיש ביטחון שיש לו על מי לסמוך והשיפוץ או תהליך הבנייה מתנהל בשליטה מלאה ואפשר להתפנות לעיסוקים אחרים בנחת וראש שקט.