מהו כתב הכמויות

קטגוריות מאמרים

מאמרים קשורים

מהו כתב הכמויות

כתב הכמיויות זהו מסמך שבא לעשות סדר ולעזור לכל הנוגעים בדבר לדבר באותה שפה, המסמך בנוי בצורת טבלה ומחולק לסעיפים שמיספורם נלקח בדר"כ מספריית המפרטים לעבודות בנייה, ז"א כל תחום מחולק לתת פרק משלו:

דוגמה:
עבודות עפר01
עבודות בטון יצוק באתר 02
עבודות בנייה 04
עבודות איטום 05

שימושים עיקריים

תיאור של שלבי העבודה במדוייק יותר ומפרט לנו בצורה ברורה יותר את החומרים והוראות עיקריות של אותו סעיף בעבודה, סעיפי העבודות נמדדים בצורות שונות על מנת שיהיה ניתן לכמת את העבודה כלומר, באם הקבלן ביצע בפועל כמות קטנה יותר או לחליפין גדולה יותר נשלם בהתאם וכך ניתן יהיה להתבסס על משהו שהוא הוגן יותר וברור לכולם כך שכתב הכמויות שומר על הלקוח ועל הקבלן ונותן בעצם קרטריון שעליו ניתן להתבסס על חלק יחסי של העבודה.

על ידי מי הוא נעשה

בדר"כ מכין את כתב הכמויות האדריכל או מהנדס (בפרוייקטים גדולים) לפעמים הקבלן בהצעת המחיר שלו יכול להכין גם סוג של כתב כמויות אך מומלץ מכיוון שהאדריכל בעצם עושה עם הלקוחות איפיון של מה שהם מתכוונים לעשות והוא אמור לדעת את צרכיהם בצורה ברורה יותר.

תרומתו לבניית אומדן תקציבי

ניתן להגיע לרמת דיוק קרובה כלל הניתן מכיוון שהסעיפים הם כמאין מפה אשר פרושה לפנינו ומכאן יהיה קל יותר לעלות על דברים ששכחנו ולא צפינו מלכתחילה, כי כאשר עוברים על השלבים מההתחלה עד הסוף מבינים בדיוק מה אנחנו צריכים על מנת לקבל את השלב הבא מבחינת עבודה וחומרים, ולעיתים עבודות תשתית והכנה הדרושות מבועוד מועד אשר גם אותם צריך לקחת בחשבון ולתמחר, מומלץ מאוד גם להוסיף את סוגי חומרי הגמר בהם נשתמש.

דוגמה: לצבע בגמר משי תדרש עבודת שפכטל ברמה גבוהה יותר אריחים גדולים במיוחד כמו 3 מטר אורך יידרשו עלות עבודה גבוהה יותר או לחליפין אריחים קטנים במיוחד.
ברור שאין לדעת את שיטות התמחור של הקבלנים מבעוד מועד ולדעת מה להציג ולהדגיש לפני אך בדר"כ אדריכל מנוסה שעבד בעבר עם מגוון חומרים יכול לכוון אתכם או פשוט שיחה מקדימה עם קבלן אשר ימליץ לכם על מה להקפיד או לשים לב כאשר בוחרים חומרי גמר בכדי שתוכלו לקבל החלטה מושכלת לגבי יחס של עלות ותועלת.

בסיס להסכם חוזי

בדר"כ בחתימת ההסכם לעבודות הבנייה או השיפוץ מצרפים את טופס כתב הכמויות והוא משמש כמעין הזמנת עבודה על הסעיפים בחוזה אנו מסתמכים בנוגע לתוספות במידה ויהו וכתב הכמויות מהווה כסוג של מחירון.

עבודות נוספות

ניתן להגיע עם הקבלן לגבי אופן תמחור של עבודות נוספות ולהגיע להסדר כגון כל עבודה נוספת שללא מופיעה בחוזה הקבלן יתמחר אותה וישלח ללקוח לאישור ורק לאחר אישור הלקוח וחתימתו על המסמך יבצע הקבלן את העבודה הנוספת אשר נדרש לה.